Terviseseminaril osales üle saja valla eaka

Fotol vasakult: Eda Lepik, Jüri Konrad, Marika Ein, Elga Lannajärv ja päevajuht Prilli Sang

3. oktoobril toimus Valga kultuuri- ja huvialakeskuses valla eakate terviseseminar. Otepää valla perearst Tatjana Laadi rääkis tervislikust toitumisest ja toidulisanditest. „Kõige tähtsam on normaalne toitumine. Inimene peab sööma teraviljatooteid, kaunvilju, puu- ja köögivilju, kala, linnuliha, marju, piimatoorteid ja muid loomseid toiduaineid. Ükski dieet ennast lõpuni ei õigusta," rääkis perearst. Ta soovitas margariinile eelistada võid ja süüa ka muna, mis on hea mäluparandaja ning sisaldab organismile kasulikke mikroelemente. „Hommikusöök peaks sisaldama süsivesikuid ja valke, õhtusöök peaks olema valgurikas ning jääma ajaliselt vahemikku 17 kuni 19.Keedetud toitu tuleb eelistada praetud või grillitud toidule. .Eelistada tuleb kodumaist naturaalset toitu. Veel lisas ta, et söögikordade vahe peaks olema kolm tundi ning vett peaks inimene lisaks toidule jooma paar klaasi päevas, mitte liitrite kaupa.

Füsioterapeut Nele Laurimaa andis praktilisi näpunäiteid oma keha virgena hoidmiseks ja juhtnööre, kuidas valmistuda sügiseks.

Valga valla piirkonnapolitseinik Janar Koemets rääkis seenelkäimise ohtudest ning abivahenditest, mis metsa minekul on inimesele tarvilikud. „Kaasa võtke täislaaditud mobiiltelefon, riietuge ilmastikukindlalt ja erksavärviliselt ning teavitage metsa minekust oma tuttavaid või lähedasi," soovitas Koemets. Kui olete aga eksinud, siis minge lagedale alale, et Teid oleks lihtsam metsast üles leida. Otsinguteks kasutab politsei lisaks inimjõule otsingukoeri, droone, helikopterit ja ATV-sid.

Valga asevallavanem Jüri Konrad tutvustas kohaletulnutele sotsiaalteenistuse spetsialiste ning andis teada, et peatselt avatakse Valgas Kungla tänaval eakate külastuskeskus. „SA Taheva Sanatooriumis on valminud kaks uut peremaja lastele. Hetkel käib nende sisustamine," rääkis Konrad.

Asevallavanem andis üle tänukirjad pikaajaliste säravate ideede ja algatuste eest kogukonna tegevuste rikastamisel Eda Lepikule ja Elga Lannajärvele. Kolmanda tänukirja saajat Helle Keeki polnud kahjuks kohal. Lillekimbu ja meene pälvis ka seminari üks korraldajatest, Valgamaa Puuetega Inimeste Koja juhatuse esimees Marika Ein. Õpitubades jagasid informatsiooni Politsei- ja Piirivalveamet, Päästeamet ja Maanteeamet. Tragimatele jagati kingitusi.

Kaetud oli suupistelaud tervislike sügisandidega. Laulis „Südamesõprade"ansambel.

Seminari korraldasid Valgamaa Omavalitsuste Liit, Valgamaa Arenguagentuur, Valga vald, Valgamaa Puuetega Inimeste Koda.