20. juubelikonverents Tartus.

28. aprillil 2017.a. algusega kell 12.00, toimus Tartus Dorpati konverentsikeskuses James Parkinsoni sünniaastapäevale pühendatud Parkinsoni päeva 20. konverents, mille korraldajateks oli Eesti Parkinsoniliiit ja Tartu Parkinsoni Haiguse Selts.

Kavas:

Intimacy and Sexuality in Parkinson's Disease
Gila Bronner, SHEBA Haigla Liigutushäirete Keskuse seksuaalnõustaja, Iisrael.
Ettekanne "Intiimsus ja seksuaalsus Parkinsoni tõve korral" tõlgitakse eesti keelde.

Elu läheb edasi...
Urve Laisaar, Tartu Parkinsoni Haiguse Selts

James Parkinsoni raamatud: värihalvatuse esmakirjeldusest paleontoloogia atlaseni
Prof. Pille Taba, TÜ Närvikliinik

Lõputa lugu
Juhendaja Raili Tamm, assistent Ahti Jundas, mängib Jõhvi erivajadustega noorte näitering

Konverentsi avasõnad TÜ Närvikliiniku professor Pille Tabalt, kes tuletas kohaletulnutele meelde, et esimene James Parkinsoni sünniaastapäeva tähistav konverents toimus 1997.a. Tänavusele konverentsile registreerus 135 osalejat. Tervitussõnad Tartu Linnavalitsuse sots. osak. juhatajalt ja tänuks linnaga koostöö eest lillekimp Tartu Parknsoni Haiguse Seltsi esimees Tiiu Seppingule.

Tervitus TÜ Närvikliiniku juhataja Toomas Asserilt, kes tuletas meelde, et 20 aastat tagasi saadi Rootsi arstidelt sotsiaalabi arstimite näol, et praegu on Eestis kasutusel kõik Parkinsoni tõve ravimid, mis teisteski riikides. Paljud arstid on pühendunud Parkinsoni tõve ravile ja Pille Taba teadustöö mittemotoorsetest häiretest on viinud ta neuroloogia professoriks.

Israelist konverentsile tulnud lektori Gila Bronneri loengu "Intiimsus ja lähedus Parkinsoni tõve korral" tõlkis eesti keeled Liis Kadastik-Eerme

Lähedussuhted mõjutavad argielus kõiki inimesi, parandavad paarisuhet, võivad vähendada valu ja depressiooni, tõsta enesehinnangut. Nii lapsed kui eakad tahavad aeg - ajalt kallistusi ja emotsionaalset lähedust. Diagnoos - Parkinsoni tõbi, ei tähenda seda, et intiimsus ja seksuaalsus peaksid lõppema. Paarisuhete puhul võib esineda probleeme mitte vaid Parkinsoni tõbe põdeval inimesel vaid ka tema partneril. Suhteid mõjutavad väsimus, depressioon, ravimid, menopaus, erektsioonihäired, nii alanenud kui ka suurenenud iha ja mitmesugused ealistel põhjustel tekkinud haigused. Lähedussuhetele võivad negatiivselt mõjuda ka Parkinsoni haiguse sümptomid nii liikumisega kui ka emotsionaalsed mõjurid, mis haigusega seotud. Kui parkinsonihaigel on ärevus, lihaste jäikus ja tremor, peaks partneriga avameelselt rääkima, et koos leida lahendusi kas kallistamiseks, seksiks või lihtsalt koos olemiseks.Avameelsus aitab kaasa üksteise tundmisele ja saab planeerida koos asendeid, valida sobiv aeg mõlemale. Valel hetkel või ebasobival viisil teisele lähenemine võib partnerit vihastada ja läheduse asemel tekib hoopis teinetesest eemaldumine. Vajadusel küsida abi spetsialistilt näiteks rääkida arstide ja õdedega, konsulteerida neuroloogi, uroloogi või psühhiaatriga. Kui me ei saa reisida, vaatame filme teiste maade loodusest. Kui ei saa kontserdile minna, võime kuulata kodus muusikat. Kui ei õnnestu intiimsuhted, võiks appi võtta fantaseerimise. Heade elamuste saamiseks vaadata häid elamusi tekitavaid pilte, mis ergutavad maitse ja lõhnameeli, vaadata komöödiafilme või kuulata naljalugusid. Kui need elamused toovad naeratuse suule, siis teadke, et naeratuse puhul aktiveerub 132 lihast organismis.Mõnusa muheluse kuulajate palgeile tõid lektori valitud joonistused ja slaidid. Kõiki lähedussuhetega tekkivaid probleeme ei saa ennetada ega lahendada, kuid kui vähendada partneri stressi võivad õnnestuda ka kõige intiimsemad unistused. Näiteks võib kasutada siidist pesu, mõistlikus koguses sobivaid geele, õlisid ja abivahendeid ning nii on võimalik omavaheline seksuaalelu säilitada. Kuna Parkinsoni tõve raviks kasutatav ravim levodopa võib mõjutada liikumist, peab selle ravimi võtmise aega valima nii, et ei häiruks lähedussuhteid. Hoidke üksteist ja jagage oma lähedastele vähemalt üks kallistus päevas!

Kaugelt tulnud lektor sai koduteele kaasa kunstnik Piibe Arraku kevadlilledega maali.

Elu läheb edasi...

Järvamaal sündinud Urve Laisaar, kes on elanud ja töötanud Hiiumaal, Saaremaal, ja Tallinnas, kolis pealinnast Tartusse, kus elab tütre pere. Parkinsoni haigus , tasakaaluhäired ja kukkumistest põhjustatud luumurrud sundisid tegema muutusi tema elus. Urve igapäevaelu kulgeb kindla päevakava järgi. Hommik algab tal voodis võimlemisega .Sellele järgneb enne sööki Parkinsoni ravimite võtmine. Suured vaibad ja taburetid pidid korterist kaduma, et toas liikumisruumi suurendada. Plätud vahetas Urve susside vastu, massiüritustest ja reisimistest on loobunud. Aga 2 korda nädalas 1,5 tundi võimlemist Maarjamõisas koos seltsikaaslastega ja osalemine Tartu seltsi töös, kuuluvad elurütmi. Üks põhimõte ja soovitus Urvelt kõigile - võimalikult vähe istuda, sest kehaline aktiivsus tuleb organismile kasuks !Urve Laisaar lõpetas oma ettekande Ernst Enno luuleridadega:

"Nii vaikseks kõik on jäänud su ümber ja su sees, mis oli, see on läinud, mis tuleb, alles ees."

James Parkinsoni raamatud: värihalvatuse esmakirjeldusest paleontoloogia atlaseni
Prof. Pille Taba, TÜ Närvikliinik

Professor Pille Tabal oli kaasas James Parkinsoni 1817.a. ilmunud raamatu ”Essay of the shaking palsy” (“Essee värihalvatuse kohta”) koopia. Selles raamatus kirjeldas James Parkinson esmakordselt haigust, mille tunnusteks on tremor, lihasrigiidsus ja ettepoole kaldunud kehahoid. James Parkinson jõudis oma elu jooksul teha väga palju- alustas Parkinsoni tõve ravi, õpetas arste, oli poliitik. Tema sulest on ilmunud raamatud: “Tee tervise juurde”, “Haige laps”, “Külaelaniku sõber”, “Keemia taskuraamat” Lisaks neile veel raamatud tüüfusepalavikust, ussjätkepõletikust monarhiavastane teos “Revolutsioon ilma verevalamiseta”, geoloogia ja paleontoloogiaatlas. Üllataval kombel on TÜ raamatukogus need atlased olemas.

Prantsuse neuroloog Charcot uuris James Parkinsoni raamatus kirjeldatud haigust edasi, täpsustas sümptomeid ja tegi ettepaneku nimetada see haiguse esmanimetaja auks Parkinsoni tõveks.

Järgnevate aastate jooksul on Parkinsoni tõvega seotut edasi uuritud. Kui esialgu raviti seda vaid belladonnaga, siis edaspidi on lisandunud palju uusi ravimeid. Rootslased leidsid, et haiguse põhjustajaks on muutused musttuumas ja dopamiini kadu. Alates 1970.a. on Eestis levodopa ametlikult ravimina lubatud.

Mitmed klassikud (näiteks Goethe) on oma teostes kirjeldanud Parkinsoni tõbe. Paljude nimekate kunstnike maalidelt võib leida parkinsonihaigetele omapärase kehahoiakuga inimesi.

Professor Pille Taba näitas meile pilti skulptuurist, millest ta sai erilise elamuse USA California osariigis San Franciscos. Kunstnik püüdis edasi anda VÄRINAT skulptuuri kaudu.

Üks konverentsil osaleja tahtis teada, kui kaugele on jõudnud professor Mart Saarma kasvufaktoreid uuriv töörühm? Vastus- igapäevaseks raviks kasvufaktoreid veel ei kasutata, sest pole veel piisavalt tõenduspõhist toimet ja see ravi on alles teadusuuringute faasis.

Professor Pille Taba lõpetas oma loengu mõtteteraga- elus on häid asju rohkem kui muresid.

Jõhvi erivajadustega noorte näiteringi etendas lugu "LÕPUTA LUGU". Iga saalis vaataja ja kuulaja viis etenduselt kaasa erilise elamuse.Jah, kõik inimesed on ilusad ja head, kuid miks peavad lapsed vahel aina ootama, miks ei ole mõnel oma tuba, miks armastus kaob, kas või millal tuleb aeg, mil ema käed hellitavad ja päikeseratas kasvatab iga viljatera armastusega.Näitlejad elasid oma rollidesse siiralt sisse ja loodan, et neid mõisteti, kuigi nad ei lausunud etenduse jooksul ühtegi sõna. Aitäh esinejatele ja nende juhendajatele Railile ja Ahtile!

Konverentsimuljeid vahetati peale konverentsi ühises lõunalauas.

Elga Lannajärv Valga Parkinsoni Haiguse Seltsist